Website Manager

Great Neck Athletic Association

Content

GREAT  NECK  FOOTBALL  MISSION STATEMENT

 

 

The Mission of the GNAA Football Program is to teach players, in a positive and safe environment, the fundamentals of the sport and create within them a lifetime appreciation and love of the game.

 

We will install in our players the challenge of competition, the joy of victory, the reality of defeat and the importance of commitment. We will develop young men of character and confidence by emphasizing the value of hard work, goal setting, discipline, sportsmanship and stressing the team over the individual.

 

We welcome every player with the desire to play and believe each should be given the opportunity to participate based not solely on ability, size or prior experience but by effort, attendance at practice, attitude and a willingness to learn.

 

As Coaches and players, we will set the example, both on and off the field, for other athletic teams to follow, within our local area and throughout the City.


Registration Listing

No Programs are Currently Displayed

There are no programs or divisions available at the moment. Please contact your club administrator with any questions.

Content

Content

GREAT NECK BUCKEYE
CITY CHAMPIONSHIPS

U14 –
Championships 2003, 2004, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

Runner-Up 2005, 2006, 2009, 2011

 

U12 -
Championships 2002, 2004, 2006, 2007, 2009, 2012

Runner-Up 2005, 2010, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017

 

MIGHTY MITES

Championships 2008, 2009

Runner-Up 2012, 2017

 

TINY MITES

Championships 2010 


Content

Buckeye College Players

FORMER BUCKEYE PLAYERS WHO WENT ON TO PLAY COLLEGE ATHLETICS

2002

Andy Kubic – Penn State, Football

 

2003

Kevin Brown - Christopher Newport, Football

 

2004   

Brian Long - Christopher Newport, Football

Jay Prock - Florida Southern, Wake Boarding

 

2005

Daniel Hudson, Old Dominion, Baseball - MLB

 

2006

Dakota Allosso – Holy Cross, Football 

Lamont Henry - Colby, Football

Mike Maurer – NC State, Football  

 

2007

Collin Dozier – Michigan State, Wrestling

 

2008

Eric Hitch - Norfolk State, Football

 

2009 

Drew Jarrett - UVA , Football 

Richie Lyons - Kings Point , Football  

Trevor Mia – Sewanee, Football

Chris Penny -  Virginia Tech, Wrestling

Kyle Profilet -  Longwood, Baseball

 

2010

Zach Bach – Shelton State, Baseball  

Willie Byrn - Virginia Tech, Football 

Matt Cass – Virginia Tech, Football 

Dalton Davidson - Virginia Tech, Wrestling 

DJ Dinardo –  Virginia Tech, Football

Troy Ruediger - Shenandoah, Football  

 

2011

Kellen Blackshear - Chowan, Football  

Steven Boyser - Randolph-Macon, Football

TJ Costen – South Carolina, Baseball 

Grayson Crouse - George Washington, Baseball 

Max Owens - VMI, Football 

Seth Pekoe - Tiffin, Football

Duval Peterson - Liberty, Football 

Charlie Richards - UVA, Football 

Jack Tuite – UVA Wise, Football 

 

2012

Jay Brooks - Hampden-Sydney, Football 

Austin Curran -  Stevens Institute, Lacrosse

Antonio DeJesus - Bridgewater, Football 

Ben Hanson -  ODU, Swimming

 

2013

Tucker Curran – Ferrum, Football

Taz DelDonna – Hampden-Sydney, Football

Davis Horbal – Hampden-Sydney, Lacrosse

Ryland O’Brien – Appalachian State, Wrestling

Cuyler Matteson – Mary Washington, Baseball

Ryan Rosenmeier – George Mason, Volleyball

Hunter Wagnon – Dickinson College, Football

 

2014

Joey Brown – VMI, Football

Mikey Demasi – Hampden-Sydney, Football

Isaiah Fenner – Bluefield College, Football

Tommy McKee – William and Mary, Football

Chris Ruediger – Randolph-Macon, Football

Marshall Via – Hampden-Sydney, Lacrosse

 

2015

Sam Brooks – Hampden-Sydney, Football

Will Calaman – George Mason, Volleyball

Blake Camper – South Carolina, Football

Gram O’Brien – VMI, Wrestling

Nevin O’Brien – George Mason, Wrestling

Brett Rosenmeier - Hawaii, Volleyball

Bodie Sheehan – William and Mary, Baseball

Collin Sherman – Washington and Lee, Football

Perry Schrader – Rhode Island, Football

 

2016

Matt Demasi – Hampden-Sydney, Football

Cole Johnson – JMU, Football

Critt Johnson – VMI, Football

Garrett Lyons – Mary Washington, Baseball

 

2017

Hogan Brown – VCU, Baseball

Jack Camper – Michigan State, Football

Matt Cooper – Clemson, Baseball

Pete Feinman – Babson College, Baseball

Tommy Greene – Longwood, Baseball

Curtis Morgan – University of Charleston, Football

Payton Porter – Hampden-Sydney, Baseball

Reese Reid – Virginia Wesleyan, Baseball

A.J. Smith – VMI, Football

Jake Wallace – Shenandoah, Football

 

2018

Antonio Arcona – High Point, Lacrosse

Matt Ballance – Virginia Tech, Baseball

Donte Burke – Temple, Football

Scotty Carter, Randolph-Macon, Volleyball

Graham Firoved – Radford, Baseball

Devin Flaherty – Randolph-Macon, Volleyball

Adam Gibbs – McDaniel College, Golf

Nick Hazelbaker – Randolph-Macon, Soccer

Josh Herslow – New Mexico Military Institute, Football

Ewan Temple – Washington College, Lacrosse

Brett Wildman – Penn State, Volleyball

Jake Wilson – Naval Academy, Baseball

 

2019

David Byler - Hampden-Sydney, Football

Jeremy Herslow – Bridgewater, Football

Cory Leadenham - George Mason, Baseball

Riley Leadenham – Randolph-Macon, Baseball

Culley Lyons - Hampden-Sydney, Football

Demitri Matenopolis – Shenandoah, Football

Jackson Morgan - U.S. Merchant Marine Academy, Football

Landon Porter - Hampden-Sydney, Baseball

South Trimble - George Mason, Baseball

Cam Wallace - Christopher Newport, Baseball

Privacy Statement  |  Terms of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  |  Copyright © 2019 Great Neck Athletic Association Log In